Centrum prowadzi szeroką działalność naukową i edukacyjną w zakresie humanitarnej i gatunkowej ochrony zwierząt oraz ochrony przyrody w związku z ochroną zwierząt. Interesuje nas status zwierząt pozaludzkich – ich podmiotowość, dobrostan i prawa – ale też ochrona gatunków oraz zachowanie bioróżnorodności. Zajmujemy się również ochroną ekosystemów: od ochrony dziedzictwa przyrodniczego, przez ochronę siedlisk, po prawa przyrody (rights of nature). Zagadnienia te podejmujemy zarówno w ramach dogmatyki, jak i teorii prawa.
Działamy zatem w obszarze prawa zwierząt, czyli prawa dotyczącego zwierząt – niezależnie od sposobu, w jaki przepisy odnoszą się do zwierząt czy dziedziny prawa, do której można je przypisać. Proponujemy posługiwanie się pojęciem „prawo zwierząt”, jak jeszcze sto lat temu czynili to polscy prawnicy i filozofowie oraz jak dziś czynią to autorzy i aktywiści obcojęzyczni (np. ang. animal law).
Centrum powstało w 2024 r. i działa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w formie samodzielnej pracowni badawczej. Członkami Centrum są pracownicy naukowi Wydziału opisani w zakładce Członkowie.